A napsütés és az UV sugárzás hat a bőrre, szépen lebarnulunk, amit szeretnénk, de lehet napallergiánk, foltosodhat tőle a bőrünk, a bőr öregedéséhez is hozzájárul, ha túlzásba visszük a daganatképződést is elősegítheti. De szeretjük a napsugarakat és nagy szükségünk is van rá a D vitamin szintézisben, annak számos előnyével, sőt a jó hangulatunkhoz is.
Mit tehetünk, hogy szép legyen a bőrünk egész nyáron?
Először ismerjük meg az Ultra-viola (ultraibolya) sugarakat, amelyek a napsugarakkal hatnak a bőrünkre. Az UVC-ről nem beszélek, mert ezeket a sugarakat a Föld ózon rétege megállítja.
Az UV B sugarak
Az UVB sugarak 90%-át elnyeli a felhám, amely a bőrünk felső rétege. Az UVB sugaraktól barnulunk le. A barnaság az a bőr pigmentálódása, ami a napnak kitett testrészünkön 24-48 óra múlva alakul ki. Azonban ugyanezek az UVB sugarak okozzák a leégést is. A bőr a sugárzás ellen védekezik és melanint termel, ami egy pigment (színtest) és elszínezi a bőrt. A melanin a bőrünk természetes védelme a káros sugárzás ellen. A melanin a bőr mélyebb rétegeiben termelődik, ezért van szükség 24-48 órára ahhoz, hogy melanin termelődjön és feljusson a bőr felsőbb rétegeibe. Ezért nem leszünk azonnal barnák. Ugyanezek az UVB sugarak azok, amelyek segítik a szervezetet a D-vitamin előállításában, amely a csontképződéshez, vérképzéshez és az immunrendszer megfelelő működéséhez elengedhetetlen.
Az UV A sugarak
Az UVA sugarak, azok, amik veszélyesek. Az UVA sugarak 50%-a behatolnak a bőr mélyebb rétegeibe, az irhába. Ezek az UVA sugarak, öregítik a bőrt, károsítják a sejteket, szabadgyököket képezve károsítják a DNS-t. Az UVA sugarak azok, amelyek elősegítik a ráncok képződését, fehér vagy barna foltok kialakulásához vezet, rákos sejtek is képződhetnek a DNS károsító hatása miatt.
A szoláriumok UVA sugarakat sugároznak…
Ezért fontos a napozáshoz a védelem, függetlenül a bőrszínedtől, mert az UVA behatol a bőr mélyebb rétegeibe.
A legfontosabb tudnivalók
- 11-15 óra között ne napozzunk!
- 20-as faktor szám alatt nem ér semmit a napkrém/napolaj.
- 20 perccel a napozás előtt kenjük be magunkat, hogy a védelem kialakuljon.
- 2 óránként kenjük be magunkat.
- A megfelelő mennyiségű napkrém/napolaj is fontos!
- A fizikai napvédőszerek ajánlottabbak, mert nem tartalmaznak káros anyagokat, de sokakat zavar a bőrön látható fehér rétege miatt. A fizikai védelem sokkal jobb, de… kémiai védelem jobb, mintha nem kennénk magunkat semmivel.
- Nemcsak a leégés elkerülése a cél, hanem a sejtjeink védelme is.
- Az arcon a legérzékenyebb a bőrünk, annak védelmére fokozottan figyeljünk.
Hogyan lehet mégis szép barna bőröd?
Ha szép, egységes barnaságot szeretnél, akkor hidratálni kell a bőrt naponta és eltávolítani az elhalt hámsejteket hetente 1-szer. A napi bőrápolásra a sárgabarackmag olaj, pár csepp sárgarépa olajjal ideális. Egy tökéletes olaj a bőr előkészítésére és az ápolására is napozás után.
Gyorsíthajuk a barnulás vagy inkább előkészíthetjük a napra étrendkiegészítőkkel szedésével us, amik serkentik a melanin termelést és antioxidáns hatással bírnak, így védik a sejtjeinket a napozás okozta szabadgyök felszabadulástól, amit az UV A sugarak okoznak. Léteznek ezek az úgynevezett „napozó” vitaminok, amikben elsősorban A vitamin, E vitamin, béta karotin van. Ezek az étrendkiegészítők segíthetnek a napallergia elkerülésében is. A napallergia azok a kis kiütések, amik többynyire a karon vagy a dekoltázsban jönnek elő a nap hatásra és sokszor viszketnek is.
Kenjük magunkat rendszeresen, elkerüljük a legveszélyesebb időszakot, de ha mégis leégünk, mit tegyünk?
Először mindenképp hűtsük hideg vízzel, álljunk hosszan a zuhany alatt. Mint minden égést, a hideg víz, hűsít, csillapítja az égő érzést. Közvetlenül a leégett testrészre kenjünk vadlevendula illóolajat naponta 5-6-szor. Figyelem! A vadlevendula illóolajat 6 éves kor alatt és várandósan, szoptatás alatt ne használjuk! Ebben az esetben válasszuk az orvosi levendula illóolajat. A levendula illóolaj kenések között aloe vera géllel hidratálhatjuk a bőrt és naponta többször fújjuk be római kamilla aromavízzel, ami nyugtat, regenerál. Leégés után ne menjünk a napra vagy ha valamiért mégis, akkor mindenképp fedjük el a leégett bőrfelületet. Az égés gyógyulását segíti a folyadékpótlás is, így leégés esetén igyunk még több folyadékot.
Fokozottan figyeljünk a napégésre amennyiben gyógyszereket szedünk, ugyanis több fényérzékenységet okozhat. Például antibiotikumok, nem-szteroid gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, nyugtatók, antipszichotikumok, gombaellenes szerek, stb. Mindenképp olvassuk el a használati útmutatót!
Ne akarjunk 1 nap alatt csokibarnára sülni, mert úgysem lehet. Legyünk türelmesek, óvjuk a bőrünket és a barnaságunk is szebb lesz!
Arcvédelemre ezt a terméket javaslom: Ekseption all day shield
0 hozzászólás