A női ciklus testi és pszichés változásai 4, egy hetes szakaszra bonthatóak, mivel egy ciklus átlagosan 28 napig tart. Vannak akiknél rövidebb, vannak akiknél hosszabb 1-1 menstruációs ciklus, de a 28 nap az átlagos, ezért ezt veszem alapul.
1. szakasz
A menstruáció első napja a ciklus kezdete. A menstruáció lehetővé teszi a szervezet számára, hogy eltávolítsa azt, amit nem használt fel, feleslegessé vált. Mivel nem történt megtermékenyítés, a megvastagodott méhnyálkahártyára már nincs szükség.
Ebben a szakaszban az agy elkezdi kiválasztani az FSH-t, amely serkenti a petefészkeket, a petesejteket stimulálja. Ebben a szakaszban a női hormonok (ösztrogén, progeszteron) szintje alacsony.
Ez az a hét, amikor meg kell találnod önmagad, kicsit egyedül kell lenni. Kényeztesd magad, ne tegyél semmi megerőröltetőt.
2. szakasz
A menstruációt követő héten megemelkedik az ösztrogén szintje, hogy megvastagodjon a méhnyálkahártya a spermiumok útjának biztosítására és a megtermékenyítés elősegítése érdekében.
Ezen a héten az energiád a csúcson van, tele vagy motivációval, bármire képesnek érzed magad. Használd ki!
3. szakasz
Az ovuláció idején az ösztrogénszint a csúcson van, majd nem sokkal ezután leesik. Ebben a szakaszban indítja be az agy az LH hormon kiválasztását. Egy petesejt kilökődik, amely készen áll a megtermékenyítésre. A progeszteron szintje megemelkedik, hogy megerősítse a méhnyálkahártyát a megtermékenyített petesejt befogadására, amennyiben megtermékenyítés történik. A test felkészül a potenciális gyermek fogadására.
A hangulatunk inkább zen, nyugodt. Hajlamosak vagyunk másokról gondoskodni, szeretteinket kényeztetni.
4. szakasz
A menstruáció előtti héten, megtermékenyítés hiányában, a hormonszint csökken. A szervezet felkészül a nagytakarításra. Ebben az időszakban érezzük a híres PMS-t, vagyis a premenstruációs szindróma tüneteit.
Ez a hét egy érzelmi hullámvasút lehet. Mindent, ami nem tetszik, százszoros nagyításban érzékelünk, ezért tudunk kevésbé toleránsak lenni, agresszívek lehetünk teljesen váratlanul.
Aztán újra jön az 1-es szakasz és mindez ismétlődik újra és újra.
A menopauzát megelőző években már nincsen minden hónapban peteérésünk, vagy csak rosszabb minőségű, így a progeszteron szintünk alacsonyabb lesz. Ebben az időszakban relatív ösztrogén dominancia lesz a szervezetünkben. Ahogy közeledünk a menopauzához az ösztrogén szintünk is kezd csökkenni. Innen az érzelmi hullámvasút, ami ezt az időszakot jellemzi.
Javaslom, hogy naplózd a ciklusodat, hogy jobban meg tudd figyelni a ciklusaid változását, a tüneteid alakulását. Sokat segít ezekben az években a tüneteid megértésében, kezelésében, ha jól ismered a testedben zajló folyamatokat.
A ciklusod követésére készítettem egy táblázatot, ami megkönnyíti a tünetek vezetését.
0 hozzászólás