A menstruációs ciklus a hormonok és az érzelmek hullámvasútja. Gondolom veled is előfordult már, hogy menstruációs ciklusod bizonyos szakaszaiban érzelmileg instabilnak érezted magad és ezt nem mindig tudod hogyan kezeld.
Átlagosan 40 éven keresztül (a pubertástól a menopauzáig) minden hónapban a nő szervezete felkészül az esetleges terhességre. Ahhoz, hogy a magzatot befogadhassa, szüksége van arra, hogy a szervei felkészüljenek rá (méh, hüvelyfal, stb.). A menstruációs ciklus során a test felkészítése érdekében a petefészkek két hormont választanak ki: az ösztrogént és a progeszteront. Az agyban termelt másik két hormon az FSH (folliculusstimuláló hormon) és az LH (luteinizáló hormon) stimulációja segíti a kiválasztásukat. Az FSH az agyban található agyalapi mirigyben (hipofízis) termelődik. Az FSH és a szintén itt termelődő LH együttesen vesz részt a női ciklus szabályozásában. A menstruációs ciklus jobb megértéséhez nézzük meg mi történik a testünkben.
A női ciklust 3 szakaszra szokás bontani:
follikuláris fázis során több érésnek indult tüszőből kiválasztódik egy domináns tüsző (ritkán több is) és felkészül a méh nyálkahártya a megtermékenyült petesejt beágyazására. Az FSH serkenti a tüszőérést és az ösztrogén kiválasztást.
ovuláció során a petesejt kilökődik, ez a nagy mennyiségben termelődött ösztrogén következtében megnőtt LH élválasztás hatására történik, többnyire a 14. napon
luteális fázis a petesejt kilökődésének helyén kialakul a sárgatest, ami a ciklus második felében progeszteront választ ki. Ennek serkentésében az FSH-nak szintén fontos szerepe van.
Ahogy láttuk a hormonok kiválasztása a ciklus során változik, és pontosan ez a változás (emelkedések és csökkenések) lesz hatással az érzelmeinkre. Az ingadozások a ciklus második felében jelentősebbek, ezért az érzelmi csúcsok és mélypontok ilyenkor vannak leginkább jelen.
A megváltozott testtel kapcsolatos testi tünetek (mellérzékenység, gyomor panaszok, fáradtság, fejfájás, stb.) szintén befolyásolhatják a hangulatot. Ami érthető. Kevés ember hipermosolygós amikor fáj a feje, fizikai fájdalma van vagy amikor nagyon fáradt.
Ha egyes nőknél mérsékelt tünetek jelentkeznek, mások valódi fájdalmat éreznek, ami nagyon megnehezíti a mindennapi életüket. Mindezeket a tünetekre a stressz még rátehet egy lapáttal.
Ráadásul, a menopauzát megelőző években a hormontermelésünk megváltozik és sokszor telejsen kiszámíthatatlan lesz.
Ne csüggedj mindenre van megoldás! Először ismerd meg jobban a ciklusodat! Az élettani, fent említett 3 szakasz hormonváltozásai különböző testi és pszichés tüneteket okoznak. Ezek a változások 4, egy hetes szakaszra bonthatóak, mivel egy ciklus átlagosan 28 napig tart. Vannak akiknél rövidebb, vannak akiknél hosszabb 1-1 menstruációs ciklus, de a 28 nap az átlagos, ezért ezt fogom alapul venni.
A ciklusod követésére készítettem egy táblázatot, ami megkönnyíti a tünetek nyomonkövetését. Ez a kis táblázat segít jobban megsimerni a ciklusodat, ami nagy segítség lesz a menopauza előtti években. Innen tudod letölteni.
A következő részben erről a 4 szakaszról olvashatsz részletesebben. Addig kezd el figyelni magadat és jegyezd fel a megfigyeléseidet.
0 hozzászólás