A szaglásterápia részleges vagy teljes szaglásvesztés esetén akár teljesen visszaállíthatja a szaglást. Azonban ehhez érdemes minél gyorsabban nekikezdeni a szaglásvesztés után. A Covid fertőzés utáni gyakori tünetről a szaglásvesztésről itt írtam.
Szaglásterápia hossza
A szaglásterápia minimális hossza 12 hét. Hosszúnak tűnik 12 hét, de ennyi ideig szükséges naponta kétszer koncentrálni az érzékeinkre ahhoz, hogy megadjuk az esélyt arra, hogy visszanyerjük a szaglásunkat. A szaglás visszanyerése fokozatos, szinte észrevehetetlen lépésekben történik, ezért javaslom egy tüneti napló vezetését, ahol nyomon tudjuk követni az apró változásokat is. (A webshopban található szaglásterápiás csomag tartalmazza a tüneti naplóhoz való hozzáférést is.)
Szaglásterápia
A napi rutin a következőképpen történjen:
- Reggel ébredéskor, reggeli és kávé előtt
- Este lefekvés előtt vagy vacsora előtt
Fontos, hogy ne közvetlenül a fogmosás után, kávé után, étkezés után végezzük a szaglásterápiás „szeánszunkat”.
Sajnos a dohányzás befolyásolhatja a szaglásterápiát. A dohányzás jelentősen csökkenti a szaglás rehabilitációját. A cigarettában lévő kátrány, vegyi anyagok károsítják az ízlelőbimbókat és megzavarják a szaglóhámot, így a szaglás rehabilitációját is.
Felszerelés, alapanyagok a szaglásterápiához
Illóolajok
- virágos: geránium (lehet rózsa is, de a jó minőségű rózsa illóolaj nagyon drága)
- gyümölcsös: citrom
- fűszeres: szegfűszeg
- gyantás: eukapliptusz
Fontos, hogy a kiválasztott illóolajak jó minőségűek legyenek! Ezt a 4 illatot Thomas Hummel a kutatásai során választotta ki, azóta többen is kutatták és ezeket tartották a leghatásosabbnak.
Pár hét után, ahogy érezzük a szaglásunk javulását, érdemes még 2 illatot hozzáadni a sorozathoz:
- borsmenta
- kávé
Gyakori kérdés, hogy lehet-e helyettesíteni az illóolajakat egy másikkal? Nem, ezeket az illatokat kutatócsoportok állították össze, ebben a kombinációban fejtik a szaglást regeneráló hatásukat.
4 db tégely
Olyan tégelyeket válassz, amelyek jól záródnak és sötét színűek. Az illóolajok minőségének nem tesz jót a napfény, ezért célszerű sötét színű tégelyt választani.
Fontos, hogy ne keverd össze a tégelyek kupakját. Minden tégelyre a saját kupakját tedd vissza miután szagolgattad, nehogy keveredjenek az illatok. Ha véletlenül mégis van két tégely kupakod és nem tudod melyik, melyik tégelyre való, akkor kérd valakinek a segítségét, akinek nem sérült a szaglása.
Hol végezzük a szaglásterápiát?
Fontos, hogy megteremtsük magunk körül a nyugalmat a szaglásterápiánkhoz. Naponta kétszer 5 percről van szó, amikor fontos, hogy magunkra figyeljünk, koncentráljuk a szaglásunkra. Érdemes behunyni a szemünket, amikor az orrunk elé vesszük az illatos tégelyünket.
A szaglásnak van egy „pszichológiai” oldala is: Szaglásunkat befolyásolja az az érzelmi, pszichés állapot, amelyben vagyunk. Amikor érezzük az illatot ne próbáljuk meg mindenáron felismerni, egyszerűen hagyjuk, hogy az orrunkon keresztül elárasszon minket, szabadon áramoljon.
Milyen helyet válasszunk a szaglásterápiánkhoz?
- csendes
- kényelmes
- túlzott fényerőtől mentes
- ne legyen semmilyen különösebb szag, ami megzavarhatja a tesztet (konyha mellett, ahol éppen fő vagy sül valami)
Kiegészítő tudnivalók
Ha már a legelején felismered az egyik illatot, azt sem szabad kivenni a szaglásterápiából, fontos a folyamatos ismétlés, mivel ezek az illatok kiegészítik egymást.
Mi van akkor, ha már a szaglástréning elején felismered az illatokat? Vajon érdemes folytatni? Ez azt jelenti, hogy a szaglásod csak enyhén károsodott és gyorsabb lesz a rehabilitációja. Érdemes pár hétig végezned a szaglásterápiát, hogy újra minden illat mélységét érezd.
Itt megvásárolhatod a szaglásterápia csomagot 5ml-es illóolajokkal.
Itt megvásárolhatod a szaglásterápia csomagot 10ml-es illóolajokkal.
0 hozzászólás