2020 év végén megtartani a súlyunkat az Ünnepek alatt egy lehetetlen küldetésnek tűnhet. Az Ünnepek alatt átlag 2-3 kilót szedünk fel, de van, aki 4-5 kilót is. A baj csak az, hogy az Ünnepek után ezektől a kilóktól meg is kell vagy kéne valahogy szabadulni. Kutatások szerint a Karácsonyi Ünnepek alatt felszedett kilók azok, amelyek az évek alatt ránk kúszó plusz kilókért nagyrészt felelősek. Többnyire legalább fél kiló megmarad ezekből a karácsonyi kilókból.
Ez a 2020-as év még nehezebb ebből a szempontból, a tavaszi lezárások, az otthonról végzett munka sem igazán kedveznek az alakunknak. A tavaszi karantén alatt a lakosság 24%-ára rakódott fel némi súlyfelesleg a NÉBIH felmérése szerint. Közülük 9% több, mint 4 kiló súlyfeleslegről számolt be. Európában a legelhízottabb nemzet vagyunk, világszinten a 4. helyen áll Magyarország. Figyelnünk kell arra, hogy az Ünnepek alatt az ésszerűség határain belül tartsuk a felesleges kalóriákat.
Lássuk, hogy milyen trükköket alkalmazhatunk:
Böjtölés (előtte, alatta, utána)
Nem 40 napos böjtre gondolok, csak arra, hogy az Ünnepek előtt csökkentsük a bevitt kalóriamennyiséget.
A szakaszos böjt többféleképpen valósítható meg.
- 5:2 szakaszos böjt – ez azt jelenti, hogy hetente 2 napon át 25%-át fogyasztjuk el a szokásos napi kalóriamennyiségünknek. Ez lehet a hét bármely napja. Kutatások szerint 2 egymást követő nap hatásosabb.
- váltakozó szakaszos böjtölés – ez azt jelenti, hogy csak minden másnap eszünk, de akkor bármit.
- egy napon belüli szakaszos böjt – a nap csak bizonyos szakaszában eszünk. Erre több lehetőség is van, de maximum 10 órán át együnk. Tehát 10 órát eszünk, 14 órát nem. EZ a 10 óra teljesen mindegy, hogy mikorra esik. Ehetünk reggel és délben meg délután, de este már nem. Az is egy lehetőség, hogy ebéddel kezdünk és vacsorázunk, de a reggeli kimarad. Ezt a 10 órát, amikor eszünk lecsökkenthetjük bármennyire.
Mozgás
Annak ellenére, hogy a felszedett kilók mögött nem a mozgáshiány áll elsősorban, hanem a megevett, megivott üres kalóriák, figyelni kell arra, hogy mozogjunk. Ez egy olyan időszak, amikor nagy általánosságban többnyire kevesebbet mozgunk.
Ha eddig nem igazán mozogtál, akkor ez egy jó alkalom arra, hogy a családdal elmenjetek nagyokat sétálni. Itt írtam arról, hogy fogyaszt a séta.
Hasznos, ha előre megtervezed, melyik nap mit fogsz mozogni, így könnyebb tartani. Legyen inkább rendszeres rövidebb ideig tartó mozgás, mint ritkán 1-1 hosszabb alkalom. Célszerű ezt a mozgás szokást az Ünnepek után is megtartani.
Étkezések, nassolások
Az ünnepi étkezések során pár apróság segíthet elkerülni a láthatatlanul felkúszó kilókat.
Az étkezés minőségének javítását sokkal egyszerűbb betartani és kevésbé frusztráló hatása lesz, mint ha folyamatosan a mennyiségen kéne járnia az eszednek.
- A levesek, a Karácsonyi halászlé kivételével, és a nyers zöldségek gyakran hiányoznak az ünnepi asztalról. Pedig ezek többnyire alacsony kalóriatartalmú, erősen telítő ételek.
- A köretként kimaradhatatlan krumplit cseréld le legalább fele arányban párolt zöldségekre, édesburgonyára, salátára.
- Az édességek a legveszélyesebbek ilyenkor Karácsonykor. Próbálj natúr gyümölcssalátát enni vagy újításként próbálj ki 1-2 cukormentes sütemény receptet.
- Az italok tekintetében sem árt az óvatosság. Inkább a száraz borokat (vörös, fehér, rozé és pezsgő) részesítsd előnyben, amelyek kevésbé kalóriatartalmúak, mint az tömény alkoholok, koktélok és a sör. Az alkoholmentes italokkal is bánj óvatosan, még a 100%-os gyümölcslevek is rengeteg kalóriát tartalmaznak, nem beszélve a szénsavas üdítőitalokról. A házilag előállított citromos víz vagy egy házi jeges tea is nagyon finom lehet.
- A csokiból is válaszd inkább a kevésbé kalóriadús, egészségesebb étcsokoládét. Legyen otthon valamilyen kevésbé kalóriadús nassolni való is.
0 hozzászólás