Amikor úgy érzed, hogy szétestél, akkor ez lehet hogy csak a változókor kezdete. Már a negyvenes évek közepén elkezdődik a perimenopauza vagyis a menopauza körüli évek.
Ez az az időszak, amikor a nő pár évre megbolondul, amikor a vad dühkitöréseket sírás követ látszólag minden ok nélkül. Mindez a hormonok tánca miatt van, amikor van, hogy óránként változik a hormonszintünk.
Amikor elkezdődik, úgy érzed, hogy megbolondulsz vagy halálos beteg vagy, amíg rá nem jössz, hogy ezek a változókor tünetei. Nem vagyunk rá felkészülve, váratlanul ér a gyakori rossz hangulat minden ok nélkül vagy a fáradtság vagy a migrén, ami előtte soha nem volt.
Az a jobbik eset, amikor tudatosul benned, hogy házsártos és kiállhatatlan vagy és ezt nem tudod irányítani. Ilyenkor cselekedni kell!
Milyen pszichés tünetei lehetnek a hormoningadozásnak?
Szorongás (pánik is), hangulatzavarok (hirtelen düh, sírás vagy akár depresszió), alvászavarok, evészavarok, függőségek (alkohol, drog). Ezek a tünetek megnehezítik az együttélést a „klimaxos” nővel mind a családjában, mind a munkájában. Ezért mindenképp tenni kell ellene!
A hormonális változásokra érzékenyen reagál az idegrendszer, innen erednek a testi szinten megjelenő tünetek, mint a változó kedélyállapot, a depresszió, az alvászavar, az evészavar, koncentrációs nehézség, memória romlás, stb. Ez nem feltétlen jelent depressziót, ami pszichiáter segítséget igényel, de mindenképp odafigyelésre van szükség.
Hogyan segíthetsz magadon?
A testednek segítened kell az egyensúly megteremtésében. Erre léteznek természetes megoldások:
- Tölts időt a szabadban, lehetőleg a természetben, mozogj minél többet. A mozgás hatására boldogsághormon (endorfin) termelődik. Ráadásul amikor abbahagyod a mozgás még órákig tart a jótékony hatása.
- Fülakupunktúra – a megfelelő pontok stimulálása oldhatja a szorongást, a dührohamokat, nyugodtabb alvást biztosíthat. Itt olvashatsz a fülakupunktúráról.
- CBD olaj – a szervezeted endokannabinoid rendszerét egyensúlyba hozza, ezáltal csökken az idegesség, a szorongás, javítja az alvásminőséget. Alacsony hatóanyagú készítménnyel érdemes kezdeni. Válaszd az 500 mg-os terméket és kezdj napi 2-szer 2 cseppel vagy az 1000 mg-os terméket és naponta 2-szer 1 cseppel kezdj. Itt írtam az adagolásról.
- Ashwaghanda vagy más néven indiai ginzeng támogatja a szervezet ellenálló képességét a stresszel szemben, segíti a koncentrációt, csökkenti a szorongást, segíti az éjszaka átalvását. A gyógynövények lassabban kezdenek el hatni, ezt vedd figyelembe és ne várd, hogy egyik napról a másikra megoldódik a problémád.
- Magnézium pótlás szintén segít visszatalálni az egyensúlyodhoz. A magnézium egyik legjobban felszívódó formája a magnézium biszglicinát.
- A Bach virágterápia segít rendet teremteni az érzelmeidben és jól megélni a menopauzát. Itt olvasatsz róla bővebben.
A változás kora, a klimax egyszer mindenkit elér. A menopauzáról egy privát Facebook csoportban ( változó nő ) oszthatjátok meg egymással a tapasztalataitokat, tehetik fel kérdéseiteket illetve van egy nyitott csoportunk is a változónő – hőhullámok,menopauza, klimax.
0 hozzászólás