Egy előző bejegyzésben összefoglaltam, hogy mi minden hat az immunrendszerünk egészségére, hogy segíthetjük a működését. Vannak olyan tápanyagok, vitaminok amelyek jobb működésre késztetik az immunrendszerünket, most erről olvashatsz egy összefoglalót.
A vitamin
Az A vitamin fontos szerepet játszik a fertőzések elleni védekezésben, elsősorban a légúti fertőzésekben és védi a nyálkahártyát. Ezen felül a szöveteink épségért felel, bőrünk egészségéért és a látással kapcsolatos problémák kezelésében. Az A vitamin aktív formája a retinol, egy zsírban oldódó vitamin. Miben található? Legnagyobb mennyiségben a májban, a halakban, szívben, de sajtban, tojásban, vajban és a kaviárban.
Az A vitamin elő-vitaminja a β karotin, amit a szervezetnek retinollá kell alakítania. Miben található β karotin? Minden színes, zöld, narancssárga, piros zöldségben és gyümölcsben: sárgarépa, paradicsom, saláta, kelkáposzta, spenót, sütőtök, narancs, sárgabarack, sárgadinnye.
Ha hetente legalább egyszer eszel májat és naponta legalább 2 adag színes zöldséget, gyümölcsöt, akkor már sokat tettél az immunrendszeredért. Napi ajánlott mennyiség: 800-900 mcg.
A vitamin hiány jelei: szürkületi vakság, rossz látás, száraz szemek.
C vitamin
A C-vitamin immunrendszerünk működésében elengedhetetlen. C-vitamin hiányában fogékonyabbá válunk a fertőzésekre, immunrendszerünk működése gyengül. A C-vitamin vízben oldódó vitamin, túladagolni nem lehet. Ezen felül a kötőszöveti rostok közül a kollagén előállításához is nélkülözhetetlen. Miben található C-vitamin? Csipkebogyóban, petrezselyemben, paprikában, káposztában, barackban, stb. Nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint a savanyú káposzta és mindenféle fermentált zöldség.
Mindenképp javaslom a napi minimum 1000 mg C-vitamin pótlását az immunrendszerünk védelmében a napi zöldség és gyümölcs fogyasztás mellett.
C-vitamin hiány jelei: spontán vérzés, száraz, pikkelyes bőr, fogínyvérzés, ínybetegség, gyakori megfázás, makacs fertőzések.
D vitamin
D-vitamin más néven kalciferol egy zsíroldékony vitamin, amely szabályozza az immunrendszerünket. A szervezetben a napfény hatására, pontosabban a bőrben képződik UVB sugarak hatására. Az immunrendszeren kívül a csontok egészséges fejlődéséhez is elengedhetetlen a D vitamin, a kalcium csontokba, fogakba való beépítését végzi (A K2 juttatja el a csontokhoz a kalciumot, így azt is pótolni kell. ) valamint a foszfor felszívódásában tölt be fontos szerepet. Az idegrendszer megfelelő működéséhez is hozzájárul, fokozza a hormonképződést, javítja a vérkeringést, a megfelelő szívműködéshez, izomműködéshez is elengedhetetlen a D vitamin. A rákbetegségek megelőzésében is szerepet játszik a megfelelő D vitamin ellátottságunk.
Télen nem éri elegendő napsütés a bőrünket, így mindenképp pótolni kell. Magyarországon a lakosság 70%-a D vitamin hiányos tél végére. Figyelni kell arra, hogy a D-vitamin zsírban oldódó vitamin, így mindenképp egy olyan étkezés után vegyük be, amely tartalmaz zsírt. A napfény hatására képződő D vitamin idős korra jelentősen csökken, így nekik mindenképp pótolni kell nyáron is. Ezen felül, ahhoz, hogy a napfény hatására elegendő mennyiségben képződjön D vitamin a szervezetünkben egészséges májra és vesére van szükségünk. Így, ha valamilyen máj vagy vese betegségben szenvedsz neked is folyamatos D vitamin pótlásra van szükséged. Bizonyos anyagcsere betegségek esetén is jellemző az alacsony D vitamin szint (pl.: pajzsmirigy alulműködés, inzulin rezisztencia).
Ha eddig nem szedtél D vitamin, akkor első körben 3 napig 10.000 NE-t szedjél majd napi 5-6.000 NE-t 2 héten át. Ezután csökkentheted napi 3.000 NE-re. Ha eddig szedtél D vitamint, akkor folytasd tovább. Ezen felül mindenkinek javasolt kimenni a kertbe, az erkélyre vagy az ablakba állni (nyitott ablaknál) és napozni egy keveset. Persze nem leégésig!
D vitamin hiány jelei: angolkór, csontfájdalom, izomgyengeség, szív-és érrendszeri betegségek, rák, asztma.
Szelén
Szelén egy erős antioxidáns hatású esszenciális nyomelem, immunmodulátor, a kórokozók elleni védelemben támogatja a szervezetet, gyulladáscsökkentő hatású, a pajzsmirigy működésében is fontos szerepet tölt be (T4 aktív T3-má alakításában).
Antivirális tulajdonsága miatt mindenképp javasolt a szedése az őszi és téli hónapokban. Figyeljünk arra, hogy jól felszívódó, szerves szelént szedjünk.
Miben található szelén? Tenger gyümölcsei, tengeri halak, hús, tojás, brazil dió. Azonban a pótlása ebben az időszakban mindenképp javasolt: napi 100 ug szerves szelén.
Cink
A cink egy nyomelem, amely számos enzim működésében játszik szerepet, az anyagcsere folyamatokban vesz részt, közvetett módon befolyásolja a hormonrendszer megfelelő működését. A cinknek fontos szerepe van a sejtmembrán épségének fenntartásában, így segíti a vírusok távoltartását a sejtektől. Az egészséges légzőrendszer fenntartásában van még fontos szerepe.
Napi 10-15 mg cinkre van szüksége a szervezetünknek.
Miben található cink? Osztriga, kagyló, rák, brazil dió, vörös húsok, búzakorpa, búzacsíra, tojás, tökmag, napraforgómag.
Cink hiány jelei: nehéz gyógyulás, gyakori megfázás, meddőség, vetélés, gyenge íz- és szagérzékelés, rossz látás, makacs fertőzések.
Melyiket vegyem meg?
Mindig figyelj a minőségre, amikor étrend kiegészítőt választasz. Érdemes egy kicsivel többet szánnod rá, hogy az, amit megveszel, az jól hasznosuljon. A Pharma Nord termékeit nagyon jónak tartom és nagy előnyük, ebben a korona vírusos időben, hogy ki sem kell értük mozdulnod otthonról, ingyen kiszállítják a kiválasztott étrend kiegészítőket. A PN0139HU kóddal a pharmanord.hu oldalon 20% kedvezménnyel vásárolhatsz.
Ha gyógynövény kivonatokkal kombinált terméket keresel, amely a bélflórád egészségére is jótékonyan hat,akkor az USA Medical Immun Support termékét ajánlom.
Itt találsz még a webshopban immunrendszert támogató termékeket.
0 hozzászólás