Magyarországon a vezető halálozási ok a daganatos megbetegedés. Évente több mint 30.000 ember halálát okozza valamilyen rosszindulatú daganat. Míg Európai Unió 28 országában a férfiak esetében 11,5%-os, a nők esetében 6,1%-os csökkenés a tendencia (2005-2015).
Mi okozhat daganatos megbetegedést?
A daganatos megbetegedések 80-90%-kát a környezeti és életmódbeli ártalmak okozzák, mint a dohányfüst, szennyezett levegő, sugárzás, azbeszt, feldolgozott élelmiszerek bizonyos összetevői, stb.
5-10%-ban fertőzések felelnek a megbetegedésekért, mint a HPV, az Epstein Barr, a herpesz, HIV, vírusok.
5%-nál alacsonyabb esetben genetikai hajlam okozza. A leggyakoribb génhiba a BRCA1 és BRCA2. Ez áll sokszor a fiatalkori emlő daganatok hátterében. Angelina Jolie is ilyen génhibával született (BRCA1) és ezért döntött a maszektómia (mell eltávolítás) és a petefészkei eltávolítása mellett.
Évente 84.000 új daganatos beteget diagnosztizálnak, ami 11%-os növekedés 10 év alatt.
Azonban a túlélési esély 11%-kal nőtt az elmúlt 15 évben.
Élete során minden 3. emberben kialakul daganatos betegség.
Mire figyeljünk, hogy ez ne következzen be?
- D vitamin hiány. Felfigyeltek rá, hogy a déli népeknél a daganatos betegségek aránya alacsonyabb, mint az északi népeknél. Megvizsgálták a lakosok D vitamin szintjét és nagy eltérés mutatkozott a déli népek javára. Azóta a rákmegelőzésben fontos szerepet tulajdonítanak a D vitaminnak. Magyarországon a lakosság nagy része D vitamin hiányban szenved. Mivel a D vitamint a magnézium aktiválja, így a D vitamin mellett azt is pótoljuk.
- Az elhízás hajlamosít a daganatok kialakulására, mert a túlsúlyos emberek esetében a vércukorszint is többnyire magas, a daganatos sejtek meg szeretik ezt a cukros közeget. Ezért az inzulin rezisztenciát nem szabad elhanyagolni, foglalkozni kell vele!
- Hagyjuk abba a dohányzást és kerüljük a dohányfüstös helyeket.
- Stressz – a stresszt elkerülni nem lehet, de arra mindenképp figyelni kell, ha hosszútávon stressznek vagyunk kitéve. Ebben az esetben mindenképp változtatni kell a stresszt kiváltó élethelyzeten legyen az munkahelyi vagy magánéleti. A nagy stressz helyzetben a rhodiola rosa segít a szervezetnek alkalmazkodni, míg az ashwagandát akkor ajánlom, amikor már belefáradtál a stresszbe.
- Csökkentsük a környezeti ártalmakat, amelyek érnek minket (pl.: háztartásban használt vegyszerek, PBA tartalmú műanyagpalackokban forgalmazott ásványvíz, stb.)
- Megfelelő táplálkozással kerüljük/csökkentsük a feldolgozott élelmiszereket (pl. ipari felvágottak, virslik, stb.), a hozzáadott cukrot tartalmazókat (pl. cukros üdítők, édességek, stb.), együnk több zöldséget, csírákat, stb. Fogyasszunk megfelelő mennyiségben rostokat és figyeljünk a folyadékpótlásra.
- Lássuk el a szervezetünket megfelelő mennyiségű és minőségű ásványi anyaggal és vitaminnal. Különösen figyeljünk az antioxidánsok bevitelére (C, E vitamin, flavonoidok, béta karotin, stb.)
- Mozogjunk minden nap.
- Járjunk el szűrővizsgálatokra. A korai stádiumban felfedezett elváltozások hatékonyabban gyógyíthatóak.
Ha minderre figyelsz, akkor már sokat teszel az egészségedért!
0 hozzászólás