gyomorégésA reflux minden 2. embert érintett már élete során. Természetesen módon is nagyon jól lehet kezelni, de mindenképp keress fel egy orvost, hogy kivizsgálják nem áll-e más betegség, elváltozás a tünetek hátterében.

Jellemzően a változókor közeledtével sok nő tapasztalja a reflux kellemetlen tüneteit.

Mi az a reflux?

A reflux a gyomor tartalmának a nyelőcsőbe való visszajutását jelenti, a nyelőcső égető érzésével, visszaböfögéssel jár.

A reflux esetén a gyomor tartalmának egy része visszajut a nyelőcsőbe, de miért okoz ez kellemetlen tüneteket? . A gyomor savas anyagokat tartalmaz, amelyek segítenek a bele kerülő ételek megemésztésében. A nyelőcső fala azonban nem tartalmaz semmilyen védelmet az ilyen savas anyagok elviselésére. Így a reflux a nyelőcső gyulladását okozza, ami égető, irritáló érzéssel jár.

Amennyiben ez csak ritkán fordul elő, akkor nincsen nagyobb baj a pillanatnyi kellemetlenségen kívül, azonban ha ez gyakori, akkor mindenképp kezelésre szorul, hogy ne alakuljanak ki szövődmények, elváltozások, károsodások.

refluxMik a reflux tünetei?

A leggyakoribb tünet a nyelőcső mentén érzett égető érzés (gyomorégés, ami a nyakba, vállba, lapockába is kisugározhat), savas felböfögés (a gyomor tartalmának egy részét böfögjük fel, hányinger, hányás nélkül). Az égő érzés fekve vagy előrehajolva erősödik, esetleg nyelési nehézséget is okoz (gombóc a torokban).

De a refluxnak lehetnek nem tipikus tünetei is, mint emésztési zavarok (hányinger, gyomorfájdalom, emésztés lassúsága, rossz lehelet, fogak romlása, felfúvódás, stb.), krónikus köhögés, gyakori csuklás, krónikus torokfájás, rekedt hang, stb.; vagy akár szív- és érrendszeri megbetegedésre utaló mellkasi fájdalom (angina pectoris).

Mik a reflux kiváltó okai?

A nyelőcső és a gyomor találkozásának anatómiája elvben garantálja a gyomortartalom gyomorban maradását, egyrészt a nyelőcső alsó része és a gyomorszáj által bezárt szögnek köszönhetően, másrészt a gyomorszáj záróizmának köszönhetően.

A legtöbb refluxos betegnél ez a záróizom nem jól működik, nem zár teljesen. Ez a záróizom egy izmos gyűrű, amely normál esetben szorosan zár és nem engedi a gyomor tartalmát visszafolyni a nyelőcsőbe. Csak akkor kéne kinyílnia, amikor lenyelünk valamit, visszafelé nem kéne kinyílnia.

A refluxot rekeszizom sérv is okozhatja, amikor a gyomor egy része a rekeszizom fölé kerül.

Milyen szövődményei lehetnek a refluxnak?

A reflux szövődményei nagyon gyakoriak, ezért mindenképp foglalkozni kell vele. A reflux az esetek felében krónikus. A reflux akkor válik krónikussá, amikor hetente többször is előfordul, és rontja az életminőséget. Vizsgálatok szerint a refluxos betegek 60%-a gyógyszert szed, hogy enyhítse a tüneteket és javítsa az életminőségét. A leggyakoribb szövődmény a nyelőcső felületi elfekélyesedése (eróziós nyelőcsőgyulladás). A mélyebb fekélyek, a nyelőcső szűkülése vagy a nyálkahártya átalakulása, a nyelőcső rák már sokkal ritkábban fordul elő.

A komplikációk gyakorisága azonban az életkorral nő.

Mit tehetünk a reflux ellen?

A helyes étkezés nagyon hatékony a reflux kezelésében, de ennek ellenére mindenképp el kell menni egy orvoshoz, aki kivizsgálja a kiváltó okokat.

A reflux ellenes étrend célja a szervezet védekező képességének növelése, a refluxot kiváltó tényezők csökkentése. Minél kezdetibb stádiumban kezdjük el a reflux kezelését annál gyorsabban érünk el eredményeket apró életmódbeli változtatásokkal, azonban ha már régóta fennáll a betegség, akkor  szigorúbb étrendi változásokra van szükség.

1. Növeld a védő élelmiszerek fogyasztását

Egyél több gyümölcsöt, zöldséget, amelyek segítenek a nyelőcsőnek, hogy ellenálljon a savnak. A zöldségek, gyümölcsök gazdagok antioxidánsokban, rostokban, vitaminokban, lúgosító ásványokban, aminek köszönhető ez a védőhatás.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy:

  • Minden étkezésed tartalmazzon zöldséget nyersen vagy párolva.
  • Egyél naponta teljes kiőrlésű gabonákat, hüvelyeseket (lencse, bab, stb.) és pirítatlan, sótlan olajos magvakat.
  • Gyümölcsöket a főétkezések között fogyassz.

2. Segítsd elő a nyáltermelést

A nyáltermelés azért fontos, mert a nyál tartalmaz a nyelőcső falát védő anyagokat. Tehát a nyáltermelés fokozása segít elkerülni a reflux okozta szövődményeket.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy:

  • A nyáltermelés fokozása érdekében rágjunk. Válasszunk olyan ételeket, amelyek roppannak és meg kell őket rágni.
  • Minden falatot legalább 30-szor meg kell rágni. Sokan még ennél is többszöri rágást javasolnak, de szerintem a 15-20 már egyszerűen kivitelezhető, és nem nyújtja meg vállalhatatlanul az étkezések hosszát. Ennek a nyáltermelés fokozásán kívül több előny is van. Kevesebbet eszel, mert időben eljut az agyadba az információ, hogy már eleget ettél, így két legyet ütsz egy csapásra: fogyni fogsz és enyhíted a refluxod tüneteit.
  • Rágózhatsz is időnként, mert ez is fokozza a nyáltermelést, de ne túl gyakran és ne túl sokáig.

3. Korlátozd a gyomrot izgató ételek fogyasztását

Az állati eredetű ételek fogyasztása súlyosbítja a reflux tüneteit, a túl zsíros étrend meg elősegíti a reflux kialakulását. A feldolgozott élelmiszerek szintén a reflux kifejlődésében játszanak szerepet.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy:

  • Korlátozd a savas élelmiszerek fogyasztását, mint például a citrusfélék vagy a paradicsom, amelyek összefüggésbe hozhatóak a reflux tüneteinek romlásában.
  • Csípős, erősen fűszeres ételek is kiválthatnak refluxos tüneteket.
  • Iktassuk ki az étrendünkből a szénsavas italokat, amelyek felfúvódást és refluxot okoznak.
  • Csak mérsékelten igyunk alkoholt, mert súlyosbítja a reflux tüneteit.
  • A kávé és tea tekintetében a vizsgálatok ellentmondásosak.
  • Sokan a csokoládét is összefüggésbe hozzák a reflux-szal, de semmilyen tanulmány nem igazolja, hogy a csokoládé kiiktatása az étrendből javítja a reflux tüneteit.

Bizonyos gyulladásos bélbetegségek esetén a glutén kiiktatása az étrendből javíthatja a refluxos tüneteket.

A  fentieket figyelembe véve alakítsd ki az étrendedet, figyeld a tested jelzéseit, kerüld a túlevést.

A mediterrán étrend, ami gazdag zöldségfélékben, halakban (az omega 3 pótlás fontosságáról itt olvashatsz), olívaolajban gazdag, csökkenti a reflux kialakulásának valószínűségét.

dohanyzas4. Hagyd abba a dohányzást

Sokat beszélünk mindenféle betegség kialakulásánál a dohányzás káros hatásairól. Ez a reflux-ra is érvényes. A dohányzás abbahagyása segít a reflux visszafordításában, és így az életminőség javításában.

5. Fogyj le

A túlsúlyos vagy elhízott embereknél a reflux kialakulásának kockázata magasabb. A jó hír, hogy már 10%-os súlycsökkenés is erősen csökkenti a gyomorégést, a felböfögést, a mellkasi fájdalmakat.

6. Egyél többször és kerüld a késő esti evést

Ha nem terheljük túl a gyomrunkat, akkor a reflux tünetei kevésbe jönnek elő. Tehát, kerüljük a túlevést.

A legfontosabb, hogy lefekvés előtt legalább 2 órával együnk utoljára, ugyanis vízszintes pozícióban könnyebben visszajut a teli gyomor tartalma a nyelőcsőbe. Ez azt is jelenti, hogy az ebéd utáni szundikálást inkább a fotelben ejtsük meg, a lényeg, hogy ne helyezzük magunkat vízszintesbe. Feküdjünk inkább a bal oldalunkra, mert anatómiailag úgy vagyunk felépítve, hogy a jobb oldalon fekvés megkönnyíti a gyomorsav nyelőcsőbe áramlását.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy:

Vacsorázz este 6-8 között, ha 10 órakor fekszel le. Nassolni se nassolj a tévé előtt vacsora után! Emeld meg egy kicsit az ágy fej részét, ez is segíthet a reflux tüneteinek enyhítésében.

folyadék pótlása7. Igyál minél többet

A sok folyadék hígítja a gyomorsavat, és ezáltal csökkenti a refluxos tüneteket. A legjobb választás a sima víz. Hogy mennyit igyunk, arról itt írtam részletesebben. Ha nem szoktál inni legalább napi 2 litert, akkor szoktasd hozzá magad.

A refluxos tünetek enyhítésére ihatunk gyógyteát, ami azonnali megkönnyebbülést, a tünetek enyhülését hozza. Válasszuk olyan tea keveréket, ami segíti az emésztést, semlegesíti a savat, védi a nyelőcső nyálkahártyáját és gyulladás csökkentő. A Reflux Gorb teakeveréket már sokszor ajánlottam és a tünetek enyhülését érzékelte mindenki, aki kipróbálta. A szálas teát javaslom, mert a filteres teák többnyire a szálas teák maradékából készülnek. 2 teáskanálnyi teafüvet forrázzunk le és hagyjuk lefedve 10 percig ázni. Ezután szűrjük le és már kortyolgathatjuk is. Naponta 3-szor javaslom. A teafüvet teheted tea tojásba vagy a minden drogériában kapható papír tea filterbe.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy:

  • Szoktasd magad hozzá a több folyadék fogyasztásához. Vannak telefonos applikációk, amik figyelmeztetnek, hogy igyál. Nekem ez azért nem jött be, mert amikor abban a pillanatban nem tudtam inni, akkor elfelejtődött. Ami nekem bevált az a fél literes bögre. Tudom, hogy csak 4-et kell meginnom. Ha nem vagyok a bögrém közelében, akkor a fél literes kulacsomat viszem magammal.
  • Gyógyvizeket is ihatunk. A reflux esetében érdemes kúra jelleggel alkalikus vizet inni, mint a Balfi vagy a Salvus gyógyvíz.

8. Kerüld a gyomor leszorítását

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy:

  • Ne hordj túl szoros ruhákat, öveket túlságosan megszorítva, mert ezek feszítik a gyomrot és erősítik a refluxos tüneteket.

9. Kerüld a nyugtatókat, altatókat is, lehetőség szerint

A nyugtatók, altatók ellazítják a gyomor a záróizmát, így azok fokozzák a reflux tüneteit.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy:

  • Csak akkor szedjünk, altatót, nyugtatót, ha az orvos azt NEKÜNK írta fel.
  • Ha nem tudsz jól aludni, akkor olvasd el mit tehetsz ellene, itt írtam róla.
  • Segíti az elalvást a szobában párologtatott illóolaj (itt veheted meg).
  • Segítségül hívhatsz gyógynövényes altatót, nyugtató gyógyteát.

Azt tudtad, hogy a refluxos tünetek hátterében sokszor gyomorsav hiány van?

Ha szeretnél személyre szabott tanácsokat kapni, akkor jelentkezz be hozzám egy természetgyógyász konzultációra. Itt találod a részleteket.


0 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Avatár helyőrzője

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás