Az omega 3 zsírsavat miért kéne pótolni?
Az eszkimóknál a szív és érrendszeri betegedések csupán 3,5%-ban szerepelnek az elhalálozási okok között, míg ez Európában átlagban 45-50%. Magyarországon a halálozások több, mint feléért (54%) a szív és érrendszeri megbetegedések felelnek. Ennek okára szeretett volna rájönni egy dán tudós. John Dyerberg az eszkimók és a dánok étkezési szokásait hasonlította össze 1971 és 1980 között. Az eszkimók védelmét a napi 20 dkg hal elfogyasztásában találta meg.
Japánban 2 tudós, Akira Hirai és Takashi Terano az Okinawa-i lakosok étkezési szokásait elemezték, ugyanis ott él a Földön a legtöbb 100 év feletti. Okinawa-ban naponta átlag 25 dkg halat fogyasztanak. Itt is sokkal alacsonyabb a szív és érrendszeri megbetegedések aránya, mint Japán többi részén. Japánban amúgy is az átlagnál alacsonyabb a szív- és érrendszeri megbetegedések aránya (itt átlag 9 dkg halat fogyasztanak naponta, ami 32,85 kg éves mennyiség).
Az előbbi adatokat figyelembe véve az eszkimók évente 73 kg, a japánok 32,85 kg, az okinawai japánok 91,25 kg halat fogyasztanak évente. Az európai átlag 23,4 kg hal évente. Ezzel szemben nálunk magyaroknál éves szinten csak 5,3 kg hal kerül az asztalra. Sokaknál ez még alacsonyabb, és a nyaranta elfogyasztott hekkre és a karácsonyi halászlére korlátozódik a hal fogyasztás.
Mi az a védő anyag, ami a halakban van?
A halak gazdagok omega 3-ban, ami egy többszörösen telítetlen zsírsav. Ezek a zsírsavak csökkentik a gyulladásokat, segítenek megtartani az erek és a szív egészségét, és az agyműködésünkre is pozitívan hatnak.
A zsíros halak húsa gazdag EPA (eikozapentaénsav) és DHA (dokozahexaénsav) tartalmú omega 3 zsírsavakban. Ezek a zsíros halak sok planktont esznek, amelyek gazdagok alfa-linolénsavakban (ALA), ami szintén az omega 3 család tagja. A planktonok ezt az ALA omega 3-at alakítják át EPA-vá és DHA-vá amely energiával látja el őket a hosszú úszások alatt. Ezen felül kis rákocskákat is esznek ezek a zsíros halak, amelyeknek szintén magas az EPA és DHA tartalma.
Az eszkimó és az okinawa-i kísérletek is kimutatták a magas omega 3 szintet a lakosok vérében. Ezen felül a boncolásoknál az eszkimók ereinek állapota is sokkal jobb állapotban volt, sokkal kevesebb lerakódást találtak bennük, ami a magas omega 3 szintnek köszönhető.
Omega 3 – omega 6 arány
Az omega 3-ra és az omega 6-ra is szüksége van a szervezetünknek, elsősorban az étkezésünkkel jututnk hozzá.
Az omega 3 és omega 6 aránya nagyon eltolódott az elmúlt 150 évben, ahogy a növényi olajok egyre nagyobb szerepet kaptak a konyhákban. Az 1950-es évek óta csak zsírszegényen étkezünk, sovány húsokat, halakat fogyasztunk, amelyek nem tartalmaznak omega 3 zsírsavat.
Mind az omega 3, mind az omega 6 fontos, csak a szervezetünkben eltolódott arányt kell helyreállítani, ami ideálisesetben 1:1 kéne, hogy legyen. Ezért fontos pótolni az omega 3-at.
A 3 féle omega 3 zsírsavból melyik mire jó?
Nézzük meg kicsit részletesebben milyen omega 3 zsírsavakat ismerünk és azok mire jók.
ALA – alfa-linolénsav
Az ALA-ból tud a szervezet hosszúláncú omega 3 zsírsavakat EPA-át és DHA-át előállítani.
Azonban az ALA csupán 5-10%-át tudjuk csak EPA-vá és DHA-vá alakítani, ami a szükséges mennyiségnek csupán a töredéke. Így kénytelenek vagyunk külső forrásból bevinni az EPA-át és DHA-át, hogy megfelelő mennyiségben legyen jelen a szervezetünkben az omega 3 zsírsav.
Miben található ALA? A repce olajban, a dióban, chia magban, lenmagban, stb.
EPA – eikozapentaénsav
Kutatások igazolják, hogy az EPA a depresszióra a hangulatingadozásokra van jó hatással, gyulladáscsökkentő és az allergiára is jó hatással van. A DHA-hoz hasonlóan érrendszer és szív védő hatása van, csökkenti a triglicerid szintet. A csontvesztést úgy csökkenti, hogy az omega 6 családhoz tartozó hosszúláncú, arachidonsav gyulladást okozó hatását (amennyiben túlsúlyban van a szervezetünkben) ellensúlyozza.
DHA – dokozahexaénsav
A legnagyobb méretű zsírsav, amelyet az idegsejtekben találunk, az agyban, amely 60%-ban zsírokból, zsírsavakból áll, és a retinában. Ezért nagyon fontos szerepet játszik az agy és a látás fejlődésében. A szív védelmében is fontos szerepe van a DHA-nak, a triglicerid szintet csökkenti. A spermiumok kialakulásában és mozgékonyságában is szerepet játszik. Segít a jó memória megőrzésében, hiánya hajlamosít a demenciára, az Alzheimer kórra.
Az omega 3 jótékony hatásai
Omega 3 elősegíti a megfelelő koleszterinszint és vérnyomás megőrzését, továbbá az idegrendszerre van elismerten jó hatással. Az Omega-3 zsírsavak támogatják a kiegyensúlyozott zsíranyagcserét is, így a testsúly szabályozásában ugyancsak jelentős a szerepük. Az idegrendszer normál működésében és a depresszió elkerülésében segíthetnek. Idős korban felgyorsul az agysejt pusztulás és gyakoriak az agyműködéssel kapcsolatos problémák. Agyunk jelentős hányada zsírsavakból áll, így az omega 3 szedése minőségi javulást okozhat az időseknél.
Az omega-3 zsírsavak csökkentik a triglicerid szintet, a pulzus számot, a vérnyomást (kis mértékben!) és az érelmeszesedést.
Hogyan juthatunk omega 3-hoz?
Növényi omega 3 kevés
Az omega 3-at bevihetjük a szervezetünkbe növényekben található formában (ALA) és rábízzuk a szervezetünkre az EPA és DHA előállítását. Sajnos, ahogy ezt már említettem, a szervezet az ALA-nak csak kis részétképes átalakítani.
Tenyésztett halak veszélyei
Az utóbbi időben sokat cikkeztek arról, hogy a tenyésztett halak több kárt okoznak, mint amennyi hasznuk van. Vajon miért?
A hal tenyésztésnél többnyire minél kisebb helyre próbálnak meg betenni minél több halat, ami a haltenyésztők oldaláról érthető is. Azonban a kis helyen tartott halaknak nincsen elég életterük, így több betegséget szednek össze, ezért antibiotikummal kezelik őket megelőzésként. A Georgia-i Egyetem mikrobiológiai laboratóriuma több haltenyésztést vizsgált meg, és arra jutottak, hogy a halakat „szennyvíztárolókban” nevelik, ugyanis nagy mennyiségben találtak a vízben ürüléket. Ezek a tenyésztett halak elenyésző mértékben tartalmaznak omega 3 zsírsavat, ugyanis a haltenyésztők nem planktonokkal, rákocskákkal etetik őket, hanem mindenféle iparilag előállított tápszerrel, ami rengeteg szóját tartalmaz és minden egyéb növekedést serkentő szert.
Egy érdekesség, hogy míg a vad lazac zsír tartalma 5-7%, addig a tenyésztett lazacé 15-34%. Ráadásul a méreganyagok a zsírban raktározódnak, így ezek a tenyésztett halaknak ezért is nagyon károsak.
Omega 3 halolaj kapszulák
Az olajok vásárlásánál figyelünk arra,hogy azok hidegen sajtoltak legyenek, hogy a melegítés során ne oxidálódjanak. Vajon az omega 3 olaj kapszulák miből készülnek?
Az omega 3 halolaj kapszulák túlnyomó többségéhez a halat Dél Amerika partjainál (Chile és Peru a két legnagyobb forrás) fogják, ahol napokig, hűtés nélkül utaztatják őket. Ezután magas hőfokon (200 fok felett), hosszan melegítik és így vonják ki belőlük az omega 3 zsírsavat. Ez után az eljárás után, a halolaj nagyon gyorsan avasodik. A világon elindult egy kezdeményezés, ami vizsgálná és kötelezővé tenné az oxidációs szint megjelölését (total oxidation value – TOTOX). Európában a TOTOX határértéket 30-ban maximalizálnák. Reméljük hamarosan bevezetnek valamilyen ellenőrzést, ami az omega 3 halolajak minőségét méri, mert a jelenleg forgalomban lévők nagy része valóban semmilyen hatással nincs a szív és érrendszeri betegségek megelőzésére.
Hogyan válasszunk mégis omega 3-at?
- Nézd meg a dobozán a benne található EPA és DHA mennyiségét. Ha túl alacsony, akkor nem ér semmit, mert túl sokat kéne szedned belőle.
- Ha megvetted, akkor az első dolgod az legyen, hogy felvágod a kapszulát és megszagolod. Amennyiben büdös, avas szaga van, akkor dobd ki.
- Ha jó illata van, akkor írd meg kommentben a nevét és gyűjtsük össze azokat, amelyek jók, egészségesek.
- Két elérhető áron kapható, jó minőségű omega 3 kapszulát találtam és javasolok: GAL omega 3, amit itt azonnal meg is vehetsz vagy az USA Medical, szintén alacsony (<5) Totox értékű omega 3 kapszulát, amit itt vásárolhatsz meg
Amennyiben több információt szeretnél az olajról, úgy írj a csilla@kortalanul.hu e-mail címre vagy keress telefonon (06 30 33 98 188).
1 hozzászólás
Az agy optimális működéshez szükséges "koktél" – az omega 3 | Kortalanul · 2019-03-14 – 09:18
[…] minél gazdagabbak a neuronok EPA-ban és DHA-ban (az omega 3 két fontos építőeleme – itt írtam róla), annál jobban fejlődik az agy, annál jobb az emlékezőképesség, és annál lassabb az agy […]